Altın Çember

İnsanları motive etmek için onları manipüle etmek yerine, onlara ilham vermeyi seçen çok az lider var. İster kişiler, isterse de kurumlar olsun; tüm ilham veren liderler aynı şekilde düşünür, hareket eder ve iletişim kurarlar. Bu liderlerin izledikleri tutumlar, diğer insanlarınkilere pek benzemezler. Onların izledikleri yol, kendiliğinden (doğaçlama olarak) gelişen bir modeldir ve ben, bu modeli “Altın Çember” olarak adlandırıyorum.

Lider, Mükemmel Fikirlerin Ortaya Çıkacağı Ortamı Hazırlar

Hayal takımlar kurmak mümkündür. Takımın başına bir uzman alınır ve ekibe “en büyük yetenekleri” getirmesi için ona çok büyük paralar ödenir.

Ancak bu gibi insanların yanınızda olmalarının sebebi, NEDENinize inanmış olmaları değildir; onlar para için sizin yanınızdadırlar. Bu, klâsik bir manipülasyondur. İnsanlara büyük paralar ödeyip, mükemmel sonuçlarla size dönmelerini beklemek, çoğu kez başarısızlığa yol açar. Ancak birbirine benzer düşüncedeki kişileri bir araya toplayıp, onlara bir sebep vermek takım çalışmasını e samimiyeti getirir. Langley bir hayal takımı oluşturmuş ve onlara, zengin olacakları sözünü vermişti. Wright kardeşler ise, bir grup insana ilham vermişlerdi. Ortalama şirketler, insanlara sadece üzerinde çalışacakları bir şeyler verirler. Yenilikçi şirketler ise, çalışanlarına yaratıcı sonuçlar üretebilecek fırsatları sunarlar.

Büyük bir liderin yapması gereken şey, mükemmel fikirler ortaya koymak değil, mükemmel fikirlerin ortaya çıkabileceği ortamı yaratmaktır. Yeni fikirleri bulacak olanlar, bu fikirleri bulma konusunda gerekli niteliklere en çok sahip olan kişilerdir. Eğer şirketin içindeki kişilerden sadece işe gelip işlerini yapmaları istenirse, tüm yapacakları bundan ibaret olur. Ancak onlara düzenli olarak şirketin NEDEN var olduğu hatırlatılır ve bu NEDENİ hayata geçirecek yeni yollar aramaları istenirse, onlar da yeni fikirler üretirler.

Örneğin Steve Jobs, bireysel olarak iPod, iTunes ya da iPhone tasarlama fikirlerini bulmadı. Onları şirketin içindeki diğerleri yaptılar. Jobs, insanlara, sektörlere yenilik getirecek, eski moda iş modellerine karşı savaşacak ve onlarla mücadeleye girecek bir model sundu yalnızca. Şirket bu yüzden kuruldu, şirket kurulduğunda Jobs ve Wozniak bu fikirlerini yürülüğe koydular. Bu, tekrar eden bir model hâline geldi. Apple’ın çalışanları bulabildikleri kadar farklı alanda, şirketin kurulma sebebini hayata geçirmek için çalışıyorlar. Ve bu, işe yarıyor.