Düşünce yapınızdaki muhteşem değişiklik , işinizde geldiğiniz uzmanlık seviyesi ile şık bir takım elbiseye sahip olabilirsiniz , ancak bu harika elbise ile nereye gideceğiniz yani yönünüz hakkında halen bir netliğiniz olmayabilir.

Tüm yaşamınızda olduğu gibi iş hayatınızda da kilometrelerce uzunluğundaki yolculuğunuzun nereye gideceğinizi bilmekle başlaması gerekir . Genelde karşılaştığım ve gözlemlediğim şu ki başarılı işletmelerin nereye ulaşmak istedikleri ve nasıl ulaşmak istedikleri yazılı bir şekilde planlanmıştır.

Birçok işletme sahibi bu şekilde bir yazılı planlama yapmanın kendileri ve ekipleri için çok faydalı olacağını bildiği halde akıllarındaki düşünceleri bir araya getirip yazmayı sürekli ertelemektedir.

Her sabah evinizden çıkıp nereye gittiğinizi ve ne yaptığınızı bilmeden ilginizi çeken yerlere sizi götüreceğini ümit ederek bir yol seçtiğinizi düşünün. İşte birçok işletmenin günü de aynen böyle geçmektedir.

Birçok işletme sahibi bu şekilde çalışmanın işletmelerine volatilite sağladığını çünkü gün içinde birçok değişken olduğu için uyum sağlamanın daha kolay olduğunu söylemektedir . Bu da aynen şuna benziyor aslında :

Uçakta pilot şöyle bir açıklama yapıyor : ‘’ Bugün hava durumunu tahmin edemiyoruz. İniş için en uygun yeri bulana kadar uçacağız ve en uygun yerde sizi indirmiş olacağız. Böylece siz de uçakla kalkmış – uçmuş ve inmiş olacaksınız ‘’ Büyük ihtimalle eğlenceli ve güvenli bir yolculuk olacaktır. Ve fakat bir çok yolcu aynı havayolunu tercih etmeyecektir.

Pekiyi bu durumda işletme sahipleri neden işlerinde belirsizlik içinde davranmakta ısrar ediyorlar sizce ?

Ve sonra da ekiplerinin yeteri kadar işe sahip çıkmadıklarından , hedeflerine konsantre olmadıklarından ve ekip çalışmasının yeteri kadar benimsenmediğinden şikayet ediyorlar . Benim işyerimde hiç kimse işini tam yapmıyor , diyorlar ! Neden ?

Bir gerçekte şu ki iş yerindeki belirsizlikler tarif edilemez maliyetler yaratır.

  • Tanımlanamaz zaman maliyeti
  • Yanlış yere harcanan emek
  • Boşa sarfedilen para
  • Boşa harcanan enerji ……..

Lütfen kendinize şu soruyu sorunuz :

‘’ İş yerinizde ekibinize bizim önümüzdeki 5 yıl içinde yol planımız nedir ? ‘’ sorusunu sorsanız hepsinden aynı yanıtı alabilecek miyim ?

Eğer bu soruya EVET yanıtını veremiyorsanız , işletmenizin misyonunu tekrar çalışmanız gerekiyor demektir.

HEP ŞEN KALIN 🙂