Hayatta her olay 2 kez gerçekleşir . Önce kişinin düşüncelerinde daha sonra gerçekte.

İş hayatında da bu böyledir. Önce işletme sahibinin ve ekibinin düşüncelerinde ve hayallerinde oluşanlar daha sonra gerçeğe dönüşür.

Durum böyle iken birçok işletme ise başarı ve başarısızlık arasındaki deneyimi yaşamak için gereğinden fazla zaman harcar. İyi bir şeyler yaptıklarında bu nedense çok uzun sürmez; bir süre sonra sebepsiz yere çöküşlerinin tohumlarını atmaya başlarlar. Ve çöküş başladığında kemerlerini bağlayıp her şeye en baştan başlarlar . Bu işletme sahipleri genellikle kendi kısıtlı düşünce yapılarını işlerine yansıtmakta da başarısız olurlar. Kârlılık tarafında da istikrar sağlayamadıkları maalesef bir gerçektir.

Ne yazık ki bildiğiniz strateji ve taktikler, işinize uyguladığınız  sistem ve yetenekler ne olursa olsun, aynı zamanda kendiniz ve ekibinizin gelişimi için de sürekli çalışıyorsanız,  sürdürülebilir bir başarıyı ancak o zaman  elde edebilirsiniz.

İşletme sahiplerine ‘’ Ne yapıyorsunuz ? ‘’ diye sorduğumuzda  yanıt olarak işlerini  tanımlarken belki de mütevazilikten genelde : ‘’ küçük bir işletmemiz var ‘’ derler.

Bu aslında bir seçim cümlesidir.  Düşüncelerinizde ve söylemlerinizde büyük bir işletme sahibi olmak varken neden küçük bir işletme sahibi olmayı seçiyorsunuz ?  diye sormak istiyorum .

Küçük bir işletmenin her şeyi küçüktür => bakış açısı , düşünce yapısı , stratejileri , ekibin bakış açısı , yetenekleri ve en önemlisi de karlılığı !

Büyük bir işletmede ise = >  bakış açınız , düşünce yapınız , rakamsal sonuçlarınız çok daha büyük olacaktır.

Bu şekilde bir seçim cümlesi ile  daha heybetli daha geniş daha etkili daha büyük bir iş yapma yetkinliğini , değişimini ve sonuçlarını alma ihtimalinizi kendi düşünce yapınızla kilitliyorsunuz aslında .

Olay şu ki ; işiniz her zaman sizin aynanızdır.

Şu da bir gerçek ki şişenin dar olan kısmı üsttedir. İşinizde de böyle ; darboğazı geçmek için  ilk yapmanız gereken düşünce yapınız üzerinde çalışmak ve kendinizi geliştirmek olmalı.

Ve bunun için dünya çapında denenmiş ve başarısı kanıtlanmış yöntemlerin sizin performansınızı  sürdürülebilir bir şekilde doruğa  çıkaracağına emin olabilirsiniz.

Hep   Şen   Kalın 🙂