Doğru ve gelişmiş bir düşünce yapısına sahip olmak çok önemli olmakla birlikte yeterli değildir.

Çevremize baktığımızda bazı işletme sahiplerinin  mevcut işlerine ‘’ tesadüfen ‘’  sahip olduklarını görebiliyoruz. Hikayelerini dinlediğimizde ya çevrenin etkisi ve koşullar ,parasal mecburiyetler ya da şans eseri yapılan ‘’ evet bu iyi bir fikir ‘’ şeklindeki  başlangıçlar sonucu açılan işletmeler  olduğunu öğreniyoruz .

Ürünü veya hizmeti sunarken başarılı olabilmeleri için gerekli ilk iş olan önce işin mutfağını öğreniyorlar.  Daha sonra da ben bu işi becerebilirim diyerek işletmenin sahibi oluyorlar .

Hiç düşündünüz mü ? Bir uzmanın  ‘’ alanında uzman ‘’ yani işinin tam ehli olabilmesi için ne kadar zaman geçer ?

Elektrikçi , muhasebeci , avukat , tesisatçı , bankacı veya başka bir uzman düşünün. Siz  onlara  güvenle iş verene kadar veya onları işletmenizde işe alana kadar ne kadar çalışmaları gerekir ? Veya neyi ne  kadar öğrenmeleri gerekir ?

Bir diş hekiminin koltuğunda rahatlıkla oturup kendinizi ona teslim edebilmeniz için kaç yıl eğitim alması veya kaç yıl çalışmış olması gerekir ?

Varsayalım evinizin tüm elektrik tesisatı döşemesi ile ilgili size 1 günlük bir eğitim vereceklerini ve sizin de bunu yapabileceğinizi söylediler. Kendinizi nasıl hissederdiniz ? Güvende hisseder miydiniz ?

O zaman şimdi bir de şu açıdan bakalım =>  bir kişinin  işinin tam ehli   bir işletme sahibi olması için kaç yıllık bir deneyime  ihtiyacı vardır ?   3  ,   9  ,  15  , 25  , 40 ,  50 ,  70 ,…….

Maalesef sadece ticaret hayatında bir kişinin kendisini  girişimci veya işletme sahibi olarak tanıtması en fazla 3 dakika sürüyor. Sosyal medya profilini değiştirmek belki daha da kısa !!

İşletme açmak , şirket kurmak veya girişimci olmak için hiçbir engel yok , aksine inanılmaz teşvik ve destekler var. Acaba açılan İşletmelerin %50’ye yakınının ilk 5 yılda kapanmasının bir sebebi de bu olabilir mi?

İşinize hakim olma yetkinliğiniz tam olarak burada devreye giriyor. İşletme sahibi olarak sizin verdiğiniz kararların yazı tura atmaktan daha doğru ve faydalı olduğuna nasıl emin olabilirsiniz ?

Uyumadığınız zamanların büyük bir çoğunluğunu işinizde geçirdiğinizi düşünürsek , bu zamana ne kadar hakimsiniz ? Bu işin ehli olmak için ne kadar zaman ve para yatırımı yaptınız  ?

İşinizde imparatorluğunuzu kurmadan önce , işinizin temelini atmalı  ve ana unsurlarına hakim olmalısınız .

Hep   şen  Kalın 🙂