Avustralya menşe’li ancak  şu anda Amerika/Las Vegas’ta  yerleşik  ;  73 ülkede 1.500’den fazla ofiste 10.000’i geçkin koçla hizmet veren ‘’bilinilirlik , yaygınlık , ciro , yatırım ‘’ konularında dünyanın  #1 işletme koçluğu firması olan ActionCOACH ‘ da İŞLETME KOÇ’U olabilmek için neler yapmak gerekiyor önce bundan bahsetmek istiyorum.

  • CV’nizi size en yakın ActionCOACH ofisine iletmek
  • CV ‘nizde en az 15 yıllık kurumsal profesyonel yöneticilik tecrübesi olması gerekiyor
  • İyi derecede İngilizce şart
  • Önce ülkenizdeki (Master Licence) daha sonra Amerika’daki Yöneticilerle yapılan İngilizce mülakatta başarılı olmak
  • 1,5 aylık pre-training ( ön eğitim) döneminde başarılı olmak
  • Amerika( Las Vegas’ta ) şirket merkezimizde yapılan her gün 06:00 – 23.00 ‘a kadar devam eden 11 günlük  ‘’İşletme Koçluğu ve Değişim’’  eğitimde başarılı olmak
  • Eğitim sonrası 1,5 aylık post-training ( eğitim sonrası ) sürecini tamamlamak
  • Yılda 2 kez yapılan yurt dışı konferanslara katılım göstermek
  • Haftalık ve aylık eğitim webinarlarını takip etmek (İngilizce)
  • Dünya vatandaşı olmaya ve kültürler arası iletişime ve etkileşime hazır olmak

İşletme sahipleri  ;

DEĞİŞİM – VİZYON – MİSYON – İŞİNDE UZMAN OLMAK – PARA – İYİ YÖNETİM VE DOĞRU SİSTEM siz olmadan da çalışan bir işletmenin var olması için gerekli kavramlardır.  Bunları işletmenizde doğru bir şekilde uygularsanız , işletmenizin  ve özellikle de kendinizin gerçek iş yapma potansiyelini açığa çıkarmış olursunuz.

‘’Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz ‘’ demiş şair Ziya Paşa !  Ayine aslında yansıtan demektir. Yani işiniz kim olduğunuzu yansıtır. Alışkanlıklarınız ve düşünce yapınız da sizi anlatır değil mi ?

Bu sebeple işinizde bir adım öne gidebilmek için ilk yapmanız gereken ;  düşünce yapınızı geliştirmek ve sizi geri çeken daha önce yaşadığınız ve belki de içinize attığınız

bazı kötü deneyimlerinizi tekrar masaya yatırarak bunlar üzerine çalışmak olmalıdır.

 

Biz ActionCOACH ‘lar işletme sahipleri ile çalışırken öncelikle onları başarıya götürecek DOĞRU ALIŞKANLIKLAR  ( H.A.B.I.T.S.) üzerinde çalışıyoruz. Bu değişim hem işletme sahiplerini hem de ekiplerini işletmenin ihtiyaçlarına yönelik olarak çalışmak için hep en üst noktada tutuyor.

 

İşletme sahibi olarak atmanız gereken diğer bir önemli adım ise ; işinizi büyütmek için sürekli öğrenmek . Siz durduğunuz an işiniz de duracaktır. Bu yüzden biz müşterilerimize  sürekli para kazanmak için kendilerine sürekli yatırım yapmaları gerektiğini öğretiyoruz.

 

Ve işletmelerinin rakamlarına hakim olabilmeleri için onlara bilanço okumayı finansalları anlamayı ve işleri için kritik rakamları sorgulamayı öğretiyoruz. Genelde işletme sahipleri çok bilmedikleri konulara derinlemesine girmeyi sevmiyorlar. Ve bu konularda içgüdüsel kararlar almayı tercih ediyorlar. Aslında bir kadın olarak içgüdüsel kararlar alınmasına karşı değilim ve fakat başarma isteğinden vazgeçme noktasına gelinmesi işletmenin geleceğini etkileyeceğinden somut verilerle ve ESAS KURALLARA DAYANAN kararlarla işletme yönetmenin daha iyi sonuçlar doğuracağına da eminim .

 

Misyon konulu yazımda  (blog.isletmekoclugu.com/misyon/) bahsederken söylemiştim ; misyon sizi ve ekibinizi başarıya götüren yol haritasıdır.  Misyona giden yolda yıllık , dönemlik , aylık , haftalık  hedefleriniz olacaktır. Biz ActionCOACH işletme koçları sizinle birlikte   ‘’ 90 günlük hedef belirleme tablosu ‘’ adı altında 13 haftalık hedeflerinizi belirliyoruz.

Hedeflerinizin  ;  net/anlaşılır  , belirli bir zaman diliminde , ulaşılabilir , ölçülebilir , gerçekçi olması gerekiyor .

 

Böylece işletme sahibinin elinde uzun vadeli hedefine ulaşması için her hafta ne yapacağı ile ilgili yazılı bir iş planı / yol haritası oluyor.

 

Değişime hazır bir işletme sahibi ile işini bilen bir ekip varsa ; bununla birlikte  vizyonu misyonu ve hedefleri belirlenmiş bir işletme iseniz ;  düzenli bir nakit akışınız da mevcutsa aslında işletmenizi  ‘’ yolunda  ‘’  bir işletme olarak tarif edebilirsiniz.

 

Belirlenmiş 13 haftalık hedeflerinizin NASIL uygulanacağı konusunda 73 ülkede sonuca ulaşmada %92 başarı sağlayan biz ActionCOACH işletme koçları  co-pilot olarak sınırsız yolculuğunuzda  size eşlik etmekten inanılmaz keyif alıyoruz.

 

Çünkü  ActionCOACH ‘un tüm sektörlerde başarısı kanıtlanmış  mevcut metodolojisi , sistemi , kaynakları , dökümanlarının bize verdiği muhteşem güç kadar ,  73 ülkede var olan 10.000 kişilik büyük bir ekibin varlığı ve desteği de her birimizde ayrı bir enerji ve sinerji yaratıyor.

 

Her zaman aklınızda olması dileğimle ;

 

‘’ Gelecek Fark Yaratabilen ve Değişimi Yönetebilenlerin Yönetiminde Olacaktır ‘’

 

Hep şen  Kalın 🙂